sofa 4 1200x800 1

Co to znaczy meble premium?

Czy jest jakaś ogólna definicja pojęcia meble premium?

Co to oznacza dla klienta i czego może się spodziewać po meblach określanych mianem premium.

Postaramy się na te pytania odpowiedzieć w tym artykule.

Co rozumiemy przez pojęcie meble premium?

Premium, dla każdego może to być coś innego. Dla jednej osoby może to być posiadanie w ogóle nowych mebli, nie ważne czy to będzie marka popularna zakupiona w sieciowym salonie meblowym. Dla innej, będą to meble na zamówienie wykonane w manufakturze mebli premium, dopasowane w każdym detalu do indywidualnego charakteru wnętrza w którym będą użytkowane.

Co to jest premium w meblach?

[image post_id=11256 size=”large”]

Czy to jest jakość, wyposażenie czy standard obsługi klienta? Wielu ludzi zastanawia się nad tym i szuka odpowiedzi na to pytanie.

Zacznijmy od tego, że w języku polskim nie ma definicji słowa premium. Nie znajdziemy aktualnej definicji określenia premium w słowniku języka polskiego ani w słowniku wyrazów obcych. Znajdziemy definicję przestarzałą, która mówi, że premium to jest dodatek do pensji, tj. wynagrodzenia.

W słownikach anglojęzycznych funkcjonuje już zarówno pojęcie premium jako dodatku do pensji, czyli tej wersji przestarzałej, ale także funkcjonuje określenie premium jako czegoś co ma wyższą wartość niż przeciętna, albo to co jest lepszej jakości.

W wielu produktach, także i w meblach, nie da się zdefiniować na sztywno pojęcia premium. Ta definicja zawsze będzie niepełna bądź przeinterpretowana. Jeżeli chodzi o meble, to premium będzie określane przez pryzmat uznaniowości tego pojęcia. Dla jednych coś jest premium, a dla innych nie.

Pojęcie meble premium jest nadużywane

Trzeba zauważyć, że określenie czegoś mianem premium jest nadużywane. Następuje degradacja tego określenia, podobnie jaki kiedyś słowa prestiż. Przez co jest ono coraz szersze, coraz więcej marek meblowych w to określenie wpada i za jego pomocą definiuje segment odbiorców, do którego kieruje swoje wyroby.

Marki meblowe bardzo chętnie korzystają z tego określenia. Działy reklamowe producentów mebli prześcigają się w określaniu swoich produktów mianem klasy premium.

Meble nie są stosunkowo skomplikowanymi przedmiotami codziennego użytku. Dlatego najlepsze meble premium wyposażone są we wszystkie elementy funkcjonalne, które aktualnie można zamówić u producenta.

Wyposażenie to jednak nie wszystko. Porównując rywalizujące ze sobą produkty marek wschodzących i tych o ugruntowanej już pozycji producentów mebli, przez pryzmat detali, jakości wykonania, spasowania elementów, tego jak to wszystko jest poskładane, to jednak zauważysz różnice.

Cena mebli premium

Bardzo wiele mebli określanych mianem premium, z premium ma wspólnego cenę.

Porównanie poszczególne elementów mebli, użytych materiałów kiedy mebel jest jeszcze nowy, działania poszczególnych mechanizmów mebla jest bardzo trudne.

To jak działają poszczególne elementy, jakie są materiały tapicerskie i wykończeniowe, to jest kluczowa różnica. To jest trudne do określenia.

Chwalimy jedne meble, nie chwalimy innych, to nie bierze się znikąd. [produkty_term_link term_id=9 text=”Meble wypoczynkowe”], [produkty_term_link term_id=10 text=”narożniki do salonu”], kanapy, sofy skórzane czy tapicerowane, otomany wszystkie te meble są tapicerowane różnymi materiałami. Może to być skóra naturalna, skóra typu bonded leather, materiał, tkanina nowoczesna nie plamiąca się – jednak to czy jest klasy premium okaże się po kilku latach użytkowania.

[image post_id=2435 size=”large”]

To samo dotyczy pianek użytych na siedziska. Klasa premium mebli wypoczynkowych to produkty, w których siedziska nie zapadną się po roku użytkowania, pianki będą idealnie dobrane do naszej wagi i trwałe. Takie meble możemy użytkować przez długie lata nie martwiąc się, że za chwilę czeka nas konieczność wymiany mebli na nowe.

Czy meble premium są trwalsze?

Trudność porównania jakości mebli wynika z faktu iż nie kupujemy ich często. Nie mamy możliwości porównania jak zachowują się meble tego czy innego producenta po kliku latach użytkowania. Warto wtedy zdać się na opinie innych ludzi. Pamiętajmy, że nie wszystkie opinie w internecie są prawdziwe. Część opinii jest zwyczajnie kupiona i nie stoi za nimi prawdziwy klient. Warto na pewno uważnie przeczytać opinie zamieszczone przy wizytówce producenta w Google, przy jego profilu firmowym w Google Business. Dlatego, że w odróżnieniu od innych portali, w tym miejscu użytkownik może w dowolnym momencie zmienić swoją opinię o firmie i jej produktach i nie ma moderacji opinii w zamian za wykupienie płatnej usługi.

Większość ludzi, wybierając meble wypoczynkowe, czy to meble do salonu kieruje się głównie ceną. To może być o tyle złudne, że zdarzają się na rynku produkty niskiej jakości o wysokiej cenie. Zwłaszcza, jeśli zdecydowaliśmy się na zakup mebli przez sklep internetowy. W rzeczy samej nie ma nic złego w kupowaniu mebli przez internet. Trzeba tylko pamiętać, że zdjęcia prezentowane w większości sklepów to wizualizacje, bądź są zrobione w taki sposób aby zaprezentować produkt od jak najlepszej strony. Opisy obiecują trwałość i wysoką jakość mebli. Zwiedzeni ładnym wyglądem wzbudzającym poczucie solidnego wykonania i widząc wyższą cenę, sądzimy że te meble są premium. Natomiast cena premium wzięła się z prowizji pośrednika, a nie wynika z wysokiej jakości produktu.

W dużej mierze sklepy internetowe z meblami to pośrednicy, którzy sami nie produkują mebli, tylko prezentują ofertę wybranego producenta mebli wypoczynkowych, bądź wielu producentów. Dlatego zwróćmy uwagę, czy to sam producent mebli prowadzi sklep internetowy, w którym oferuje meble swojej produkcji, czy jest to tylko sprzedawca pośredniczący pomiędzy producentem, a klientem. Za pośrednictwo w pozyskaniu klienta, oczekują uzyskać prowizję ze sprzedaży. Pośrednicy, często nie są w stanie uzyskać wysokich upustów od producenta, więc podnoszą cenę produktu o swoją marżę. Ich praca ogranicza się do prowadzenia sklepu internetowego i czekania na zamówienia.

Stąd bierze się cena premium mebli niskiej jakości. Dlatego lepiej zamówić meble bezpośrednio u producenta, z pominięciem prowizji pośrednika.

Jak zdjęcia mebli pomagają odróżnić produkt premium

[image post_id=17908 size=”large”]

Wspomnieliśmy, że zdjęcia na stronach ofert mebli są wysokiej jakości wizualizacjami, czasami nie do końca oddającymi jak dany meble wygląda w rzeczywistości.

Kupujemy oczami i wygląd mebli oraz ich estetyczne przedstawienie ma dla podjęcia decyzji zakupowej bardzo ważne znaczenie. Dlatego nie można się dziwić, że wszyscy starają się prezentować swoje wyroby tak aby wyglądały jak najlepiej.

Natomiast doceńmy, jeśli na stronie internetowej zamieszczone są zdjęcia mebli w rzeczywistości jak one wyglądają. Mogą pochodzić z ekspozycji w salonie meblowym, lub showroomie, albo być zrobione tuż po ich wyprodukowaniu jeszcze w pracowni tapicerskiej. Nie będą tak ładnie prezentować produktu jak zdjęcia studyjne, jednak będzie na nich widać wiele detali i szczegółów wykonania. Z pewnością zauważymy, czy dany mebel odzwierciedla nasze oczekiwania względem produktu premium.

Określenie meble premium tkwi w detalach

[image post_id=1538 size=”large”]

To zdanie chyba najbardziej odzwierciedla określenie słowa meble premium. To się czuje podczas codziennego ich użytkowania. Wrażenia z obcowania z meblami premium przekładają się na emocje, a one decydują o tym czy odczuwasz dany mebel jako premium czy nie.

Dopóki nie zaczniesz używać mebli premium, trudno ci będzie zrozumieć, dlaczego funkcjonuje przekonanie że te meble premium powinny być droższe od popularnych mebli z sieciówek meblowych. Meble premium i popularne mają podobnie wyglądającą tapicerkę, podobną skórę, wykończenie obicia, te same elementy funkcjonalne. Meble premium mają wszystko zrobione lepiej, każdy szczegół jest bardziej dopracowany, wygodniejszy, przyjemniejszy, bardziej precyzyjny. Tego nie widać na zdjęciach, a nawet nie widać podczas oglądania i testowania mebli w salonie, czy showroomie meblowym. To się docenia w codziennym użytkowaniu. Zwłaszcza jeśli ktoś miał niedawno okazję użytkować meble różnej klasy.

Premium sprowadza się także do emocji wynikających z obcowania z meblami klasy premium. Żeby to poczuć trzeba na takich meblach wypoczynkowych trochę poleżeć, wypocząć przez dłuższą chwilę, a nie obejrzeć je w internecie i przeczytać opis mówiący o ich niezwykłej wygodzie.

Design mebli premium

[image id=18313 size=”large”]

Wiele modeli mebli wyróżnia się wzornictwem. Premium przejawia się w nich doskonałym designem, wyróżniającym je spośród pozostałej oferty na rynku. Wiele elementów, choć pełnią tę samą funkcję i są umiejscowione w tym samym miejscu, wygląda inaczej, ładniej, fajniej, niż w innych meblach z tej samej grupy produktowej.

Wysokiej jakości design mebli nie oznacza przepychu i wielu elementów dekoracyjnych i bogatego zdobienia. To piękno formy i przemyślana estetyka decydują o elegancji i wysokiej jakości wizualnej. Prosta forma i minimalistyczny styl, dzięki geometrycznej harmonii nadają meblom równie zdecydowanego charakteru, co stylowe i eleganckie elementy ozdobne, np. uchwyty w kształcie diamentu.

Premium to także jakość obsługi klienta

Zaczyna się to od doradców, którzy mają pomóc nam dobrać meble do salonu dedykowane do określonego wnętrza, do ich wielkości, koloru ścian, wyposażenia, innych mebli które już tam mamy, stylu wnętrza i charakteru jaki ma pełnić. Piszę doradców, bo mają oni za zadanie pomóc Ci w dokonaniu najlepszego wyboru. Nie mogą to być sprzedawcy mebli, gdyż im zależy tylko na sprzedaniu mebla, nie ważne jaki on będzie. Ważne, aby wykonali tę czynność w jak najkrótszym czasie i jak najwyższą kwotą. Rzetelny sprzedawca to osoba, która ma za zadanie doradzić Ci w wyborze, abyś przez kolejne lata przy okazji użytkowania mebli wspominał go chwaląc jak dobrze pomógł ci wybrać meble do swojego mieszkania.

A kończy na serwisie posprzedażowym. Rzetelny producent mebli zapewnia serwis i naprawę ewentualnych błędów wynikłych podczas produkcji. Nie unika odpowiedzialności za swoje produkty.

Na meble premium składa się całość

Począwszy od tego kiedy wchodzisz do salonu, poprzez wybór mebli, a skończywszy na dostawie. Oczywiście, w każdej marce zdarza się wpadka. Co nie oznacza, że nie jest premium. Ważne jak producent mebli rozwiązuje sytuacje kryzysowe i sporne z klientami i jak podchodzi do budowania swojego wizerunku przez pryzmat obsługi klienta, zwłaszcza już po dokonaniu zakupu.

Meble luksusowe

Pamiętajmy, że powyżej mebli premium są jeszcze meble luksusowe. Nie należy tych pojęć stosować zamiennie. Wysokiej klasy meble tapicerowane mają swoją szeroką grupę odbiorców. Natomiast oferta mebli luksusowych jest dostępna dla węższego grona klientów, oczekujących najwyższych standardów.